Ne Mutlu Türk'üm Diyene!
Hoşgeldiniz Bugün 06 13 2024

Secde İlahi Sözü

Elif Allahın Adı İlahi Sözü

Secde İlahi Sözleri

Bir kıyam kadar ömrün, secdede durulursun,
Ah edip geçmişine sonsuza tutunursun,
Sen bu ömrü nerelerde kimlere harcadın,
Ah unuttun sahibini yokluklara kaldın.

Diyorlar ki büyük insanlar, âlimler;

Biz namaza durduğumuzda titrerdik böyle, eda edebilecek miydik, sararır solardık. Ama onlar korkudan yapıyormuş, ben namaza durunca sevinçten titriyorum. İster istemez. Allah’ım ben geldim, kulun Fatma unutmadım ben geldim. Bak yine hatırladım, hatırlattın.

Baş koyduğun ne çok ideal var, baş tacı ettiğin sevdalar, başköşeye koyduğun hayaller, başının üstünde gezdirdiğin nice değerler. Başüstüne dediğin türlü türlü emeller. İyi ama nereye kadar, nereye kadar. Alıp başını gittiğinde sen dünyadan kim başını baş tacı eder. Yitirdiğinde sen bakışını kim görünmeyişini baş derdi eder. Çekildiğinde başköşesinden evlerin kim eksikliğini umursar. Kim kaldırır seni düştüğün yerden. Kim kaldırır seni ölümlerden. Hadi söyle, nereye koymalı bu başı, nereye taşımalı, nasıl başından atacaksın bunca yakıcı telaşı, nasıl sonsuza taşırırsın bakışlarını.

İşte bak, secde bekliyor seni, hadi gel, başını yokluktan varlığa taşıyacak, biricik ata, azını çok edecek bereketli tarla. Secde, başını koyacağın en güzel yer. Baş koyacağın tek gerçek güzel. Varlığına varlık katacağın sonsuz ayna. Bakışlarını cennete akıtacağın bu nehir senin senin önünde akmakta. Söyle şimdi sana mı kalacak o baş sanıyorsun, secdeye getirmeyince sana mı kalacak. Haydi, niye tutuyorsun uzakta.

Haydi, kalk gidelim buralardan, aynalar kırık, yüz vermiyor duvarlar, umuda açılmıyor kapılar. Eller kopmuş, susmuş diller. Şimdi arkana at dünyayı. Vaadi yok sana saatlerin. Fısıltılarına değer vermiyor mikrofonlar. Kalbini görmüyor kameralar. Çek ayağını uçurum başlarından. Etme yapma vefasız gözlerde arama itibarını. Bak haczedilmiş dudakların, kirli nefeslere bulanıyor alın yazın, haydi kalk gidelim buralardan Dağ yamaçları çağırıyor gözlerini. Altından nehirler akan bahçeler. Haydi kutlu nefeslere yapıştır sözlerini. Haydi nefeslerini asıver sevgili ağzı değmiş seslere. Bak ağız birliği ediyorsun sevgiliyle. Onun dudağına değen sesler senin dudağına da değiyor=Bismillah bismillah bismillah. Kendi sözünü senin sesinden dinliyor yaradan, Elhamdülillah elhamdülillah elhamdülillah. Namazdasın, yüreğin kaygısızca kanat çırptığı yerde şimdi. Koşulsuz onaylandığın, aferini hakettiğin yerdesin.

Bir kıyam kadar ömrün, secdede durulursun,
Ah edip geçmişine sonsuza tutunursun,
Sen bu ömrü nerelerde kimlere harcadın,
Ah unuttun sahibini yokluklara kaldın.

Bak karşı kıyıya geçmeden tükeniyor varlığın, usulca çıkarılıyorsun önemli hesaplardan, nefesin ecele yazılı. Toprak atıyor zaman hatıraların üstüne. Taşa çiziliyor her akşam hüsranının resmi. Gözbebeğinde büyüttüğün haleler sönmeye hazırlanıyor. Ayaklarının altından çekiliyor kumlar. Seni süzüyor bu okulda dar vakitler. Ölüme akıyor gözbebeklerin. Arttıkça yitiyorsun şafağın koynunda. Akort dümene sarıyor seni saatler. Her gece seni sessizliğe gebe kılıyor. Gövden deli bir tabut gibi her daim toprağa toprağa indiriliyor. Ensende nefesini tüketmeye kurulu o sıcak nefesi hiç eksiltemiyorsun. Akrep yelkovanla nöbetleştikçe bin akrep ısırığı uğradığın. Yırtıcı bir arslanın önü sıra nefes nefese koşar gibisin.

Bak nereye oturtuyor seni Rabbin. Miracın başköşesindesin tahıyyat oturumlarında. Elçinin yerine sen geçiyorsun. Sevgilinin selamını sen seslendiriyorsun Rabbine.

Ettehıyyatu lillah Ettehıyyatu lillah…

Selam alıyorsun Rabbinden. Sımsıcak Esselamu Aleyk esselamu aleyk. Büyüttüklerini küçültüyor tahıyyelerin. Bak yırtıcı eller çekiliyor gömleğinden. Varlığın rüzgârı susuyor, zamanın fırtınası diniyor. Sen varlığın kalbine varıyorsun. Susturuyorsun bütün gürültüleri. Çekiliyor gölgeli hüzünler yüreğinden. Kaygılar uzaklaşıyor teninden. Çünkü secdedesin. Sevgilinin en çok sevdiği yerde. Sevgilinin en çok sevildiği yerde. Sevgilinin seni gördüğünde en çok sevindiği yerdesin. Şimdi secdedesin.


Yorum Yap