Ne Mutlu Türk'üm Diyene!
Hoşgeldiniz Bugün 02 22 2024

Ölmeyecek Misiniz İlahi Sözü

Ölmeyecek Misiniz İlahi Sözleri

Malının fazlasını harcayan, fakat sözünün fazlasını tutan, sünnete sarılıp bidate dönmeyen kimseye ne mutlu!
Malının fazlasını harcayan, fakat sözünün fazlasını tutan, sünnete sarılıp bidate dönmeyen kimseye ne mutlu!

Ey insanlar! Sanki ölüm bizden başka insanlar üzerine yazılmıştır. Sanki oradaki hak bize değil de başka insanlar üzerine yazılmıştır. Sanki oradaki hak bize değil de başkasına vacip kılınmıştır. Sanki ölüler yakında dönecek yolcularmış, biz de onlardan sonra dünyada ebediyyen kalacakmışız gibi onların miraslarını yiyoruz. Her nasihati unutmuş ve başımıza belaların gelmesinden korkmuyoruz. Kendi kusurlarıyla uğraşmaktan başkalarının kusurlarını görmeyen kimseye ne mutlu! Helal kazanan, davranışları gizlide iyi olan, açıkta da faydalı ve yolu doğru olan kimseye ne mutlu! Kendini küçük düşürmeden, tevazu gösteren, malından günah işlemeksizin Allah yolunda harcayan, din ve hikmet sahipleriyle oturup kalkan, fakir ve yoksullara merhamet eden kimseye ne mutlu! Malının fazlasını harcayan, fakat sözünün fazlasını tutan, sünnete sarılıp bidate dönmeyen kimseye ne mutlu!

Ey insanlar yalancı şahitlikle Allah’a şirk koşmak denktir. Ey insanlar? Şirkten kaçınınız. çünkü o karıncanın taş üzerinde bıraktığı izden daha gizlidir. “Ey Allah’ın resûlü, bu kadar gizli ise, biz ondan nasıl sakınacağız?” diye soruldu. İnsanlığın Efendisi “Ey Allah’ım! Bildiğimiz halde şirk koşmaktan sana sığınıyoruz. Bilmediklerimizden ötürü de senin affını talep ediyoruz” buyurdular.

Âlemlerin Efendisi buyurdular ki=Bazı kimselere ne oluyor ki peygamberin akrabalığı kıyamet günüde yarar sağlamaz diyorlar. Allaha yemin ederim ki, benim akrabalığım hem dünyada hem de ahirette yarar sağlar. Ben kıyamet gününde, kevser havuzunun başında sizin için rehberim. Bazı kimseler “Ey Allah’ın Rasûlü, ben falan oğlu falanım”derler. Ben de “Ben sizin nesebinizi bilirim. Fakat siz benden sonra Bazı ayetler icat ettiniz ve gerisin geriye döndünüz”derim.
“Ey insanlar, Ben yakın bir zamanda belki de Allah’ın huzuruna çağrılırım ve icabet ederim. Benden sonra sizi idare eden bazı idareciler olacaktır ki, bunlar, bildiğiniz hükümlerle amel eden ve tanıdığınız bir idare şekliyle sizi idare ederler.

Bunlara itaat etmek ibadet sayılır. Bu durum bir müddet böyle gider. Onlardan sonra başınıza bilmediğiniz şeylerle amel eden ve yabancısı olduğunuz bir idare şekliyle sizi idare eden bazı idareciler geçecektir ki, kim onlara hizmet eder ve onlara yardımcı olursa, hem kendileri helâk olur hem de başkalarını helâke sürüklerler. Onlarla oturup kalkın, ama amellerinizle onlardan ayrılın. İyilere iyilikle, kötülere de kötülükle şahitlik ediniz.”

“Ey insanlar memur tayin ettiğim bazı kimseler bana geliyor ” ve Ey Allahın Resulü, Bu mal siz için, bu mal da bana hediye edildi”diyorlar. Acaba bu kimseler anne ve babalarının evinde otursalar, yine de onlara bu hediyeler verilir miydi verilmez miydi hiç düşünüyorlar mı, Muhammed’in hayatını elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, kim bu mala hıyanet ederse, aldığı şeyi, kıyamet günü boynuna dolanmış olarak getirir. Eğer aldığı deve ise, getirirken kükreyecek, inek ise böğürecek, koyun ise o kişi koyun gibi meleyerek getirilecek.” Sonra, İnsanlığın Efendisi, koltuk altları görünecek kadar ellerini kaldırdı ve tebliğ ettim mi ya Rab?” dedi.


Yorum Yap