Ne Mutlu Türk'üm Diyene!
Hoşgeldiniz Bugün 07 20 2024

Anaya Hizmet İlahi Sözü

Elif Allahın Adı İlahi Sözü

Anaya Hizmet İlahi Sözleri

Esen yeller bana sağlık verince hasretle çırpınırım ruhuma deyince,
Anamdan bana haber gelince gurbet cennet olsa durulmaz imiş.

Eba Hureyre(R.A.) rivayet etmişler ki canlar=Resul-i Ekrem’e biri geldi. Ey Resul iyi muamele ve ihsanıma en layık olan kimdir dedi. Efendimiz cevaben annen dedi. Tekrar adam sordu. Sonra kimdir? Efendimiz buyurdu ki annen. Tam üç defa annen dedi. Üçünde de aynı cevabı alıyor, lakin dördüncüde babandır cevabını alıyor. Hadisinde gösterdiği gibi anaya hizmet saadet kaynağıdır dostlar.

Esen yeller bana sağlık verince hasretle çırpınırım ruhuma deyince,
Anamdan bana haber gelince gurbet cennet olsa durulmaz imiş.

Anam güzel anam bir tanecik nur yüzlü güzel sözlü canımın canı anam, gönlümün sultanı anam. Aciz olduğum zaman beni ezmedin, ezdirmedin, hep gözümün içine bakarak büyüttün. Yemedin yedirdin. Giymedin giydirdin, içmedin bana içirdin. Hakkını helal eyle, helal eyle anam. Güzel anam can anam gül kokulu garip anam.

Bir adam geldi, ya Rasulallah, ben pek büyük bir günah işledim, buna tevbe var mıdır? Efendimiz senin annen var mı buyurdu. Adam yok dedi. Efendimiz o zaman teyzen var mı dedi. Adam vardır dedi. Efendimiz öyleyse ona ikram ve ihsanda bulun, onu katiyen darıltma ve incitme. Allah bizlere in’am ve ihsan buyursun. Onlara itaatte gücümüzü çok eylesin. Asi olmaktan muhafaza eylesin.

Cennetin kokusu tam bin yıllık yoldan duyulur da ana babasına asi olan evlat bu kokuyu vallahi duymaz. Neticede anasına ihsan eden cennete gidecek. Asi olan ise ne yarsa yapsın sonu Cehennem vesselam.

Bir gün Efendimiz minbere çıktı ve âmin âmin âmin dedi. Sonra Ashab-ı Kirama dönerek, bana Cebrail geldi dua etti ben de âmin dedim. Canlar dikkat edin, melek dua ediyor, Peygamber âmin diyor. Hz. Cebrail(A.s.) dedi ki ana babasına yetişip de onların rızasını almayarak ölen kimse kıyamette burnu üzerinde sürünsün dedi. Ben de âmin dedim dedi Hz. Rasulullah.
Anam can kurban sana, can kurban sana.


Yorum Yap